Sreda, 21. 10. 2020: Prebivalstvo Afrike – 8. b

Pozdravljeni,

danes bomo obravnavali značilnosti prebivalstva v Afriki. Snov bomo v celoti utrdili in ponovili po počitnicah.

Najprej si poglejmo spodnjo sliko, ki prikazuje gostoto poselitve v Afriki. Gostota poselitve nam pove, koliko ljudi živi na enem kvadratnem kilometru.

Opazimo, da ste gosto poseljeni obali sredozemskega morja in Gvinejskega zaliva, prav tako gorata področja na vzhodu Afrike. Zaradi bližine ekvatorja se namreč ljudje naseljujejo v višjih nadmorskih višinah, saj so tam temperature prijetnejše za bivanje. Ravno tako je gosto poseljeno območje ob spodnjem toku reke Nil. Spodnji tok reke je ob izlivu v morje, medtem ko je zgornji ob izviru reke.

Zgornja slika prikazuje naraščanje števila prebivalstva v Afriki v primerjavi z Evropo. Števila na levi strani moramo pomnožiti s 1000. Opazimo, da prebivalstvo Afrike od 1950 narašča hitreje kot v Evropi. Za to je več razlogov:

• zaradi izboljšanja življenjskih razmer (zlasti medicina) se je zmanjšala smrtnost prebivalstva
  • rodnost je še vedno višja kot v Evropi (v Afriki prevladuje kmetijstvo, kjer otroci v številčnih družinah služijo kot delovna sila, ženske zato ostajajo doma in se le redko zaposlujejo)

Zaradi visoke rodnosti in slabih možnosti za kmetijstvo se ljudje selijo mesta oz. na njihova obrobja, kjer se naselijo v barakarskih naseljih.

Na spodnji sliki je bogato predmestje južnoafriške prestolnice Cape Town, poleg katere je nastalo barakarsko naselje.

Preberite strani 15 -17 v učbeniku.

Spodnji zapis zapišite v zvezke.

Prebivalstvo Afrike (U15-18)

1. Naraščanje prebivalstva
  • Naravni prirastek je razlika med številom živorojenih in umrlih na 1000 preb. na leto.
  • V večini Afrike zaradi visoke rodnosti prebivalstvo močno narašča (nizka stopnja izobrazbe, nezaposlovanje žensk, kmetijstvo – otroci delovna sila)
  1. Afrika je zelo neenakomerno poseljena Vzroki:
  • podnebje
  • možnosti za kmetijstvo
  • Dostop do vode

3. Gosto poseljena območja

• obala Gvinejskega zaliva in Sredozemskega morja
  • Spodnji tok reke Nil
  • Gorovja na V Afrike (višje nadmorske višine – prijetnejše temp)

4. Redko poseljena območja:

• deževni gozd
  • puščave (naseljene le oaze)

5. Posledice neenakomerne poselitve

• prenaseljenost – selitev v mesta – barakarska naselja
  • lakota
  • revščina

6. Rasna sestava:

• belopolto (pretežno S od Sahare)
  • temnopolto (sudanski in bantu črnci – pretežno južno od Sahare)
  • mulati
  • rasni drobci – ne moremo jih uvstriti v nobeno raso (Pigmejci – Kalahari, Sani ali Bušmani – Kongova kotlina)

Lep pozdrav, Tadej Grabnar

Ta vnos je bil objavljen v Geografija 8.r. Zaznamek za trajno povezavo.